Zapošljavanje: Težak izlaz iz sive zone

Bez autora
Oct 12 2011

Poslodavci u Srbiji nisu se u velikoj meri odazvali ponudi države da prijave radnike koji rade „na crno“ ili zaposle nove, a istovremeno uštede novac na ime poreza i doprinosa. Kako je potvrđeno u Poreskoj upravi Srbije, od 21. maja do 1. septembra zaposleno je svega 3.884 nova radnika u skladu sa državnom uredbom o podsticanju zapošljavanja. O kolikom je broju reč najbolje govori podatak da su procene da u Srbiji „na crno“ radi od 500.000 do milion ljudi, dok zvanično zaposlenih ima 1,8 miliona. Prema podacima Ministarstva finansija za prvih osam meseci ove godine bez posla je ostalo 60.771 osoba, što je pad ukupne zaposlenosti za 3,3 odsto. Zabeležen je veći pad broja privatnih preduzetnika i zaposlenih kod njih, za čak 11,2 odsto, u odnosu na zaposlene u preduzećima, ustanovama i organizacijama. Takođe, beleži se i blago povećanje broja nezaposlenih od januara do kraja avgusta 2011.

Zapošljavanje: Težak izlaz iz sive zonePoslodavci u Srbiji nisu se u velikoj meri odazvali ponudi države da prijave radnike koji rade „na crno“ ili zaposle nove, a istovremeno uštede novac na ime poreza i doprinosa.

Kako je „Novostima“ potvrđeno u Poreskoj upravi Srbije, od 21. maja do 1. septembra zaposleno je svega 3.884 nova radnika u skladu sa državnom uredbom o podsticanju zapošljavanja. O kolikom je broju reč najbolje govori podatak da su procene da u Srbiji „na crno“ radi od 500.000 do milion ljudi, dok zvanično zaposlenih ima 1,8 miliona.

Prema podacima Ministarstva finansija za prvih osam meseci ove godine bez posla je ostalo 60.771 osoba, što je pad ukupne zaposlenosti za 3,3 odsto.

- Zabeležen je veći pad broja privatnih preduzetnika i zaposlenih kod njih, za čak 11,2 odsto, u odnosu na zaposlene u preduzećima, ustanovama i organizacijama. Takođe, beleži se i blago povećanje broja nezaposlenih od januara do kraja avgusta 2011. - navodi se u jesenjoj analizi privrednih kretanja Ministarstva finansija.

Inače, država je u ovoj godini, za realizaciju programa, mera i finansiranje akcionih planova zapošljavanja, predvidela ukupno 5,35 milijardi dinara.

- Nisam zadovoljna dosadašnjim rezultatima sprovođenja Uredbe o podsticanju zapošljavanja, jer poslodavci nisu adekvatno odgovorili na podsticaj koji dobijaju pri prevođenju radnika iz sive zone u legalne tokove. Međutim, država je dužna da stvori jednake tržišne uslove i povoljni poslovni ambijent, što i jeste bio cilj donošenja ove Uredbe. Primena Uredbe treba da pokaže mogućnost poreskih reformi i smanjenje poreza kroz povećanje broja poreskih obveznika. To sa druge strane otvara pitanje reforme inspekcijskih službi. Tek tako imaćemo pravedne i jednake uslove na tržištu za sve - komentariše za „Novosti“ najnovije podatke o zapošljavanju uz olakšicu Verica Kalanović, potpredsednica Vlade Srbije.

Podsetimo, Vlada Srbije je u maju usvojila mere kako bi podstakla novo zapošljavanje. Njima su predviđene okakšice za sve koji zaposle nove radnike, ili prebace one koji rade na crno u legalne tokove. Tako je predviđeno da za novozaposlene poslodavac uopšte ne plaća doprinose za PIO i 30 odsto obračunatog poreza na zarade. Ako je, međutim, novozaposleni mlađi od 30 ili stariji od 45, porez za zaradu i doprinos za PIO uopšte se neće plaćati. I sve to traje godinu dana od momenta novog zapošljavanja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik